Aktuality z Vysočiny - Blog - Cortes Capital s.r.o. - Váš finanční poradce. Nabízíme finanční poradenství, odkup, správu a řešení pohledávek, realitní služby a služby nebankovního sektoru.

Aktuality z Vysočiny

Zvětšit

Rekapitulace roku 2022 z realitního oboru je zajímavá, zatímco počátkem roku se na Vysočině skupovalo „kde co“, jak nové nemovitosti, kde cena u bytů nových byla 70.000,- Kč/m2, na Novoměstsku dokonce 80.000,- Kč/m2, tak i staré nemovitosti, kde cena byla velmi podobná. Investoři chtěli utratit svoje peníze, aby jim je neznehodnotila inflace, stejně se tomu nevyhnuli, protože cena nemovitostí se již úplně zastavila a nyní začala i klesat. V nabídkách je nemovitostí dostatek, ale chybí poptávka, nikdo nic nekupuje, od září se nám realitní trh zastavil. Důvodem je samozřejmě i úroková sazba bank, kde se nyní banky pohybují kolem 6,49% p.a., na výjimku je ještě možné u některých bank zajistit úrok 5,94%, nicméně co bude s úroky v roce 2023 nikdo neví, ani bankéři.

Město Žďár v září uskutečnilo prodej pozemků v ulici Vápenická na výstavbu řadových rodinných domů, kde si občané skutečně poctivě vystáli frontu na vysněný pozemek, stáli tam 5 dní, Město jim zajistilo sociální zázemí a občané města je chodili podporovat. Rodiny se při čekání navzájem sblížili a nakonec opravdu všichni obdrželi potvrzení o koupi pozemku na výstavbu.

Na jaře 2023 se začíná s přípravou výstavby rezidenčního bydlení na ulici Nádražní, kde bude stát dům projektově a architektonicky nadčasový, moderní s maximálním pohodlím pro nové majitele, podzemní garážové stání, solární úsporné energie. Objekt bude uzavřen závorou a s vlastním vnitřním parčíkem, nabídne bydlení 27 budoucím majitelům v centru města a přitom v klidné, bezpečné zóně. K prodeji těchto bytů dojde na podzim 2023, dokončení výstavby se plánuje do konce roku 2024.

V dohledné době 2-3 je na Vysočině naplánováno ještě několik projektů – Klafar, ulice Novoměstská, Convent, nicméně nyní je vše ve „vyčkávací pozici“, protože dle slov majitelů stavebních firem, 1m2 bytové jednotky se postaví za 65-70.000,- Kč, ale kde je pak následný zisk při prodeji, když realizační cena se rovná prodejní ceně, to se bohužel nikomu nevyplatí nyní realizovat jakýkoliv projekt.

V současné době u nás na Vysočině je největší poptávka na nájemní bydlení, největší poptávka je po malých bytech 1+1 nebo 2+kk, ale i tady ceny za pronájem rostou a investoři mají vysoké požadavky na platební schopnost nájemníků a jejich zodpovědnost k případným dluhům jak u majitelů nemovitosti, tak u bank či splátkových společností. Problematičtí občané tedy nájemní bydlení seženou těžko nebo vůbec a solidní občané mnohdy na dražší nájmy nemají dostačující příjem.

20.října 2022 byl zkolaudován největší projekt ve Žďáře, bytový komplex Jehla, kde vzniklo 80 nových bytů a nyní se tam již stěhují noví majitelé. Byty, které koupili investoři, nabízí nájemní bydlení a to 1+kk, 1+1, 2+kk, 3+kk. Bydlení v centru města a zároveň poblíž přírody, s parkováním u domu.

V případě zájmu o více informací mě neváhejte kontaktovat – lenka.lamkova@corcap.cz, 603 453 705

<< Zpět