Typologie lidí podle zvířat - Blog - Cortes Capital s.r.o. - Váš finanční poradce. Nabízíme finanční poradenství, odkup, správu a řešení pohledávek, realitní služby a služby nebankovního sektoru.

Typologie lidí podle zvířat

Používám již 15 let osobnostní typologii, kterou mě kdysi naučil kamarád a funguje mi. Je to 9 kategorií lidí, kteří jsou podle svého chování v extrémních situacích připodobněni k chování některých zvířat.

Zebra

Pracovitá, svědomitá, „řešitelka“, bezelstná, každému pomůže, když se něco pokazí, hledá chybu nejdříve u sebe. Všechny má ráda, je empatická, svěřené úkoly plní na 200%, domluví se všemi ostatními zvířátky. Je učenlivá, ctižádostivá a za ostatní bojuje s nasazením života. Nesmí se jí sáhnout na její rodinu, to je pak schopná všemi zbraněmi zničit nepřítele.  Je ideální obchodník nebo manažer (zebra může být samozřejmě i muž).

Kůň

Pracovitý, snadno se pro vše nadchne a bývá skvělý obchodník. Je hodně na peníze, sebe a image má na prvním místě = „důležité je dobře vypadat“, je prospěchář, kariérista, hodně motivovatelný penězi a kariérním postupem, povrchní, při prvním problému se splaší a uteče. Bude Vás chtít obejít a pracovat na přímo nebo se dostat na vaše místo, donáší. Ideálně se uplatní jako obchodník, ale nevytvářejte s ním vztahy. Později bude hledat uplatnění u konkurence.

Koza

„Kde je lepší travička, tam půjdu“. Neustále řeší, kde se líp platí a kde je co lepší, je neloajální, dělá víc prací najednou a mizerně. Často práci střídá, slíbí Vám cokoliv a klidně to neudělá, chodí pozdě, vymlouvá se, je nespolehlivá, může být však vtipná a veselá – do týmu je ideální pouze jako „kulisa“, pokud je pozitivní a veselá, umí dělat atmosféru, ale výkon neudělá a práce s ní je o nervy…

Potkan

Pracovitý, workoholik, moc se neptá, raději maká až do padnutí na 300%. Je potřeba mu říct přesně, co má udělat a udělá to. Není kreativní, není sebevědomý a ctižádostivý. Proto je potřeba ho chválit. Je loajální, vděčný, když všechny zvířátka odpadnou, on bude pořád makat. Je na něj spolehnutí. Je to ideální „dříč a obchodník“ do týmu, výkon udělá vždycky.

Krysa

Téměř opak potkana, nedá se úkolovat, pracuje, jen když ví zač a proč. Výborně deleguje vše, co jí nebaví, na ostatní. Je velmi inteligentní, cítí jakékoliv nebezpečí jako první, vše přežije. Pozitivní krysa je ideální partner pro jakéhokoliv šéfa, protože umí dobře poradit, vymyslet, pokud je za to dobře zaplacena a je s ní dobře zacházeno. Naštvat nebo urazit krysu znamená mít opravdu nebezpečného nepřítele. Do týmu je ideální jako jakýkoliv specialista, rádce. (krysa je např. bývalý prezident Václav Klaus)

Tygr

Neřízená střela, nic není problém, pokud v naší práci vidí „svoji kořist“, nedá se zastavit a maká. Je mluvka, je potřeba z jeho řečí brát jako pravdu max 40%, ostatní je jeho představivost. Někdy je příliš pravdomluvný až neomalený, má 9 životů a mrhá s nimi, nekryje si záda. Jsou to lidé, kteří jsou úspěšní a najednou nemají ani na chleba. Když o všechno přijdou, začnou zase znovu, protože šelma nikdy neumře hlady, pokud není nemocná. Do týmu je ideální na počátku budování, nažene Vám další lidi do týmu a pak to nechat „vyšumět“, jak se bude nudit a měl by jen pracovat, přestane ho to bavit. Já osobně se tygrům v práci vyhýbám, přestože šelmy miluju. (tygr je např. David Ráth)

Orel

Všechno ví, všechno zná, všude byl… Chce být vždy šéf a ve všem mít přehled. Neudrží oční kontakt, všechno je buď bílé nebo černé, nic mezitím. Není empatický ani emotivní, citově studený, tvrdý a není loajální. Dá se s ním pracovat akorát, když má průšvih, pak je z něj „holub“ a udělá vše, co se mu řekne. Do týmu je ideální jako obchodník, když je ve fázi „holuba“, jinak není přínos do skupiny.

Medvěd

Medvídek je pomalejší, zapomíná klíče, věci a pořád něco hledá. Co si nenapíše, tak neví. Nedělá to naschvál, je prostě lehce mimo, má svůj svět. Je milý, loajální, pracovitý po svém, charismatický, vtipný, vytváří výbornou atmosféru kolem sebe. Do týmu je ideální jako obchodník, tak jako manažer, jen musíte počítat s tím, že má svoje tempo, a že když něco neudělá, tak to prostě zapomněl nebo nestihl. ( např. bývalý prezident Václav Havel)

Drak

Draci moc nejsou. Chovají se jako ostatní zvířátka. Aby z nich byl drak, musí si splnit 3 věci – studium, rodina, práce dle jeho představ nebo mít výzvu a pak se narodí. Drak byl Ghándí, Napoleon, Hitler, Stalin… Jsou to výjimeční lidé a to jak v dobrém, tak ve zlém, umí zmanipulovat dav a všichni za nimi jdou jak „stádo“, věří jim. Drakovi věří všechna ostatní zvířata, je to velmi silná osobnost!

Jako lídr musím nejdřív začít u sebe. Pokud chci vést lidi, musím si udělat analýzu sebe, co mi nejvíce vadí na lidech, s čím a kým nechci pracovat. Já to mám tak, že nejsem ochotná pracovat a dávat svůj čas někomu, kdo lže, je lakomý a líný nebo není loajální. Rovněž nechci lidi, kteří hned od počátku nemají peníze a jejich první věta je, zda dáváme nějaký fix či podporu do začátku. Naše práce je krásná, ale náročná a první příjem není za měsíc, takže hladový člověk bude ještě hladovější a stejně to pak vzdá.

Svůj tým mám poskládaný tak, aby se mně a jim se mnou dobře pracovalo. A protože s nimi pracuji podle toho, jaké jsou zvíře, fungují nám perfektně vztahy. Dává mi to nadhled, nikdy si tím pádem neberu nic osobně, protože prostě vím, že se tak chovají ke komukoliv a kdykoliv. S medvídkem prostě „bručím“ a trpělivě posouvám, krysu úkoluji důležitými úkoly – tabulky, analýzy, finanční plány… Potkany úkoluji každý den, co mají udělat, kontroluji, chválím a dávám jim zpětnou vazbu. Zebry motivuji k výkonu, naslouchám a radím jim a kozu si vyposlechnu, když mám čas a neřeším ji. Všechny dostatečně chválím za splnění jakéhokoliv úkolu a to i veřejně. Pokud musím kárat, jedině mezi čtyřma očima s tím, že pomůžu navrhnout řešení a cestu ke zlepšení. Já sama jsem typově zebra, a tak můžu pracovat s každým zvířetem, ale nechci. Mám v týmu hodně medvídků, potkany, krysu, kozu a zebry. Vyhýbám se však povrchním koním, orlům a tygrům – jsou neřízená střela a nemám na ně nervy. Draka jsem pracovně nepotkala.

Každý z nás lídrů, by chtěl být ten nejlepší lídr, mít funkční tým skvělých kolegů, bezproblémových, pracovitých. Nic není nemožné, ale protože lídrem se člověk nerodí, ale stává, je k tomu potřeba se naučit spoustu věcí, dovedností, produktů…, to nejtěžší, co je potřeba se naučit, mít ke svým lidem „bezpodmínkový“ vztah, tj. mít je rád, i když neudělají výkon, nechovají se tak, jak bychom očekávali, přijdou pozdě na školení… a nebrat si nic osobně. Neznamená to však, že bychom si neměli vážit sami sebe, svého času a dovolit kolegům, aby nás a naší dobroty, ochoty, zneužívali.

<< Zpět