Typy spolupracovníků a jejich vedení - Blog - Cortes Capital s.r.o. - Váš finanční poradce. Nabízíme finanční poradenství, odkup, správu a řešení pohledávek, realitní služby a služby nebankovního sektoru.

Typy spolupracovníků a jejich vedení

Pokaždé, když mám setkání se svými lidmi, uvědomuji si, kdo jsou a při osobních konzultacích s nimi mluvím „jejich vlastním jazykem“, aby mě slyšeli a vnímali bez problémů. Zjednodušeně je dělím do 4 pracovních typů.

TEMPERAMENTNÍ – cholerik

Vyžaduje přímé jednání a dodržení všech úmluv. Je těžké ho o něčem přesvědčit. Nemá rád nekonečná školení, jde raději rovnou do terénu. Nenechá sebou manipulovat. Nese za svou práci plnou odpovědnost, exceluje v krizi a je orientovaný na budoucnost. Je rozhodný, dominantní, spolehlivý. Život bere jako výzvu.

Ideální vedení:  Zadejte mu, co má udělat, ukažte směr, proškolte ho na to nejnutnější, na vše si přijde sám, s detaily neztrácí čas a maká. Pokud v naší práci najde smysl, zakousne se do ní a pojede. Nedohadujte se s ním, má „vždycky“ pravdu, raďte mu jen opatrně.

Typologie zvířat: Může to být zebra, tygr, krysa, orel nebo drak.

TEMPERAMENTNÍ – sangvinik

Bere všechno jako zábavu, je velmi pozitivní, oblíbený, zároveň však také lehce ovlivnitelný. Svěřené úkoly bude plnit spíš pro vás než pro sebe. Je emotivní, takže někdy je nahoře, jindy dole, snadno se pro všechno nadchne, ale nevydrží mu to. Miluje společnost, touží být všemi oblíben a většinou je v oblékání extravagantní.

Ideální vedení: Protože se rád školí a chce být přítomen, kde se něco děje, zadejte mu jakékoliv úkoly, prezentace, zvládne to. Musíte ho hlídat, aby odevzdal patřičné podklady k obchodům, papírování ho nebaví, bývá nedochvilný a špatně dotahuje věci do konce. Pomozte mu, bude vám vděčný. Má problém najít si svůj systém, ale ochotně bude dodržovat ten váš. Motivuje ho pochvala.

Typologie zvířat: Nejčastěji to bývá medvěd, tygr, kůň, občas zebra.

KLIDNÝ – melancholik

Vládne rozumem, má podrobně nastudovaný kariérní plán, produkty, provize, zajímají ho všechny detaily. Chodí všude včas a je dokonale připraven, je seriózní a důvěryhodný. Je puntičkář, miluje řád. Exceluje tam, kde ostatní ztrácí nervy.

Ideální vedení: Potřebuje detailní produktová školení, přesná fakta a informace, analýzy, grafy, tabulky. Věčně bude mít dotazy, musíte mu informace poskytnout, jinak vás jako autoritu nepřijme. Je to skvělý specialista, patří k nejdisciplinovanějším a nejvytrvalejším poradcům. Je samostatný a pracovitý, skvělý obchodník a pro vás stálý loajální kolega.

Typologie zvířat: Nejčastěji je to krysa, potkan, orel, drak.

KLIDNÝ – flegmatik

Nikdy nebude supervýkonný obchodník nebo manažer, ale udržuje harmonii v týmu. Je diplomat, nikoho neurazí. Nebuduje kariéru, je nerozhodný, nesystematický a není náročný na peníze. Cholerika a melancholika přivádí k nepříčetnosti.  Nemá rád změny.

Ideální vedení: Vyžaduje největší péči. Chce, abyste za něj rozhodovali, cokoliv vám přislíbí, ale pak to nesplní a vymlouvá se. Musíte mu podrobně vysvětlit, co od něj očekáváte a jak to má udělat, a převzít za něj odpovědnost. Je pomalý a neumí pracovat pod nátlakem, nesnáší jakékoliv konfrontace.

Typologie zvířat: Nejčastěji se jedná o koně, kozu, občas to může být medvěd.

Při vedení lidí vycházím z pracovních typů a kombinuji je s typologií lidí podle zvířat. Pro každé „zvíře“ používám jiný přístup.

Tygr – Dejte mu výzvu, přidělte mu někoho, kdo ho bude hlídat, aby nenapáchal víc škody než užitku. Chvalte ho, a jak se začne nudit, dejte mu další výzvu.

Krysa – Dejte jí pozici a peníze. Svěřte jí důležitý úkol. Dejte ji zázemí a chvalte ji. A buďte ve střehu.

Koza – Doplněk v týmu na počátku budování skupiny. Vhodná na týmové akce. Neřešte jí ani s ní neztrácejte čas.

Kůň – Orientovat jej pouze na obchod. Nepouštějte ho k sobě, dejte mu peníze a netlačte na něj, ať se nesplaší.

Zebra – Dejte jí všechno, vrátí vám to mnohonásobně. Chvalte ji a vytvořte si s ní dobrý vztah.

Medvěd – Dejte mu pohodu a „sklenici medu“. Chvalte ho, úkolujte opatrně, ale důsledně kontrolujte. Je to skvělý parťák.

Orel – Vyhýbejte se mu. Jen když je zrovna „holub“, úkolujte ho, kontrolujte, ale nechvalte.

Potkan – Dejte mu vzdělání, zázemí, úkolujte ho přesně a chvalte. Neopustí vás.

Drak – Až ho potkáte, dejte mi vědět J.

Nikdo z nás a našich lidí nesedí úplně přesně do těchto nebo jiných kategorií. Samozřejmě je důležité, kdo nás vychoval, s kým jsme trávili dospívání a dospělost, který náš vzor nás ovlivnil a s kým žijeme.  Hodně věcí se dá změnit, když člověk chce, ale charakter se prostě změnit nedá. A pro mě je charakter to nejdůležitější.

<< Zpět